Život bez auta si dnes už väčšina ľudí nedokáže ani len predstaviť, a tak sa niet čo diviť, že sa denne potýkame s dlhými kolónami na ceste do práce či preplnenými parkoviskami. Tam si môžeme všimnúť množstvo najrôznejších značiek áut. Čo myslíte, ktoré uprednostňujú Slováci najviac?

 

Najobľúbenejšou zostáva „Škodovka“

V dvanástke najpredávanejších áut na Slovensku obsadila prvé miesto tabuľky značka Škoda. Vyplynulo to z údajov Zväzu automobilového priemyslu SR, ktorý sledoval nákup osobných automobilov Slovákmi v období od januára do apríla roku 2013. Najžiadanejšou značkou sa stala jednoznačne Škoda, ktorá tvorila 21, 17 % z celkového predaja v danom období. V prvom polroku 2014 pritom Škoda predaj svojich automobilov zvýšila a stúpli aj jej tržby a prevádzkový výsledok. Zákazníkom na celkom svete v prvom polroku automobilka predala až 522 500 vozidiel, čím po prvý raz prekročila hranicu pol milióna vozidiel v období od januára po jún.

 

V rebríčku najobľúbenejších áut Slovákov v roku 2013 ďalej nasledoval Volkswagen s 9, 68 %, Hyundai s 7,84 %, Kia s 6,99 %, Peugeot s 5,81 %, potom značka Suzuki s 4,92 %, Citroën s 4,91 % a Renault s 4,59 %. Na deviatom mieste sa umiestnila značka Opel, na desiatom Toyota a na jedenástom Ford. Tabuľku len s niečo vyše 3 % uzatvorila značka BMW, ktorá patrí k vyššej cenovej kategórii osobných áut. Škoda tak viedla s výrazným náskokom a i naďalej je jednotkou na slovenskom trhu.

Na luxus Slováci míňajú menej

Spotreba luxusu na Slovensku sa prepadla už v roku 2012, kedy Slováci začali vo veľkom obmedzovať míňanie peňazí na drahé autá, ale aj šperky a nehnuteľnosti. Na drahé luxusné autá pritom väčšina Slovákov nemá financie, preto siaha po overených značkách zo strednej cenovej kategórie osobných áut. Kto si však luxus chce dopriať aj napriek obmedzenému rozpočtu, neraz za ním vycestuje do zahraničia. Autá vyšších cenových kategórií sa dajú v zahraničí kúpiť často lacnejšie.

Luxus z druhej ruky

Kúpiť si luxusné auto v rozumnej cene sa dá aj vďaka predaju jazdených áut. Po jazdených luxusných autách siaha pritom len málokto. Luxusné auto totiž symbolizuje istú prestíž, a tak ľudia, ktorí na to jednoducho majú, siahajú radšej po nových autách. Majetnejší ľudia jazdené autá striktne odmietajú, veď, koniec koncov, väčšinou sú ich darcami do autobazárov práve oni. Ceny jazdených luxusných áut sú vo väčšine prípadov veľmi výhodné a ponuka široká.

Luxusná značka = drahé náhradné diely

Ak zatúžite po luxusnom aute z druhej ruky, ktoré sa vám podarí uchmatnúť si za veľmi dobrú cenu, ešte stále nemáte vyhraté. S kúpou luxusného auta totiž stúpa aj riziko veľmi drahého servisu (opravy zvládnu len autorizované servisy) a nákladných náhradných dielov. Pri kúpe jazdeného luxusného auta si preto treba dôkladne overiť jeho technický stav.

Použité originálne náhradné diely sú úsporným riešením

Pri cenách nových náhradných dielov by sa vám mohla zatočiť hlava rovnako ako pri cenách nových luxusných áut. Preto ak si chcete dopriať luxus z druhej ruky v podobe nákupu jazdeného luxusného auta, podobne môžete ušetriť aj pri kúpe náhradných dielov. Použité originálne náhradné diely v dobrom stave vám môžu poslúžiť rovnako dobre ako nové náhradné diely, pričom nepotrápia vašu peňaženku.

 

Ak teda bude vaše auto potrebovať servis a ďalší luxus si už dopriať nebudete môcť, pátrajte po svojich autosúčiastkach a náhradných dieloch na kupispredas.sk.  

 

Pridať komentár