Kúpiť si auto a mať konečne na čom jazdiť, to je naozaj veľká radosť. Aby to však nebolo také jednoduché, ba priam ideálne, s kúpou auta prichádza aj nejedna starosť. Jednou z nich je bezpochyby aj STK. Kedy ju treba absolvovať a čo v prípade, ak sa vyberiete na cesty bez nej? Dozviete sa v našom článku.

 

Kedy ísť na STK a EK?

Každé auto prihlásené do evidencie vozidiel musí byť v stanovených lehotách pravidelne podrobené technickej, ako aj emisnej kontrole.

 

Technickú kontrolu musia podstúpiť každé štyri roky malé motocykle kategórie L1e a L2e. Ostatné motocykle, osobné vozidlá do deviatich miest, nákladné vozidlá do 3,5 ton či prípojné vozidlá musia absolvovať STK prvýkrát po štyroch rokoch od dátumu prvého prihlásenia nového vozidla a potom znovu o dva roky od poslednej kontroly vozidla. Všetky vozidlá autoškoly, taxislužby, záchrannej pomoci a plynárenskej poruchovej služby sa STK musia podrobiť každý jeden rok.  

 

Emisnú kontrolu, na rozdiel od technickej, motocykle všetkých kategórií nemusia podstúpiť vôbec. Vozidlá s naftovým motorom alebo benzínovým motorom s riadeným katalyzátorom podstupujú EK prvýkrát po štyroch rokoch od dátumu prihlásenia vozidla do evidencie, potom opäť po dvoch rokoch. Vozidlá s benzínovým motorom bez katalyzátora (BEZKAT) a s neriadeným katalyzátorom (NKAT) musia ísť na EK raz ročne.

Vozidlá staršie ako šesť rokov

V roku 2012 Európska komisia prijala nové pravidlá pre celú EÚ, podľa ktorej budú musieť STK prejsť autá staršie ako šesť rokov každý jeden rok. Vo väčšej miere si EÚ „posvieti“ aj na vozidlá, ktoré za prvé štyri roky evidencie najazdia 160-tisíc kilometrov a viac. V rámci všetkých krajín EÚ musí byť táto zmena implementovaná najneskôr v roku 2016. Dôvodom prijatia opatrení boli najmä štatistiky Európskej komisie, podľa ktorých až 6 % všetkých dopravných nehôd (cca 2000 smrteľných zranení v EÚ) zapríčinili vozidlá v zlom technickom stave.

 

Takže, jednoducho povedané, po prvých štyroch rokoch od prihlásenia vášho auta do evidencie absolvujete kontrolu prvýkrát, druhou kontrolou prejdete po ďalších dvoch rokoch a po šiestich odjazdených rokoch budete musieť na STK chodiť každoročne. Každý rok budete musieť ísť na STK aj vtedy, ak budete mať najazdených 160-tisíc kilometrov, bez ohľadu na vek vozidla.

Čo v prípade, ak vaše vozidlo nebude mať platnú STK?

Ak technickú i emisnú kontrolu podceníte a bude vám ľahostajné, v akom stave sú autodiely vášho vozidla, riskujete tak nielen to, že vystavíte nebezpečenstvu seba, spolucestujúcich i ostatných účastníkov premávky, ale aj vysokú pokutu.

 

Ak si myslíte, že pokutu môžete dostať len vtedy, ak vás chytia policajti, mýlite sa. Po spojení databáz sa vedia obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie  rýchlejšie dostať k informáciám o tom, kto nemá či má platnú STK a EK. Ak teda vaše auto či motocykel nebude mať platnú technickú kontrolu, úrad pre cestnú dopravu vám môže poslať veľmi nepríjemný list o začatí správneho konania a uložení pokuty. Za neplatnú STK i EK zaplatíte po 165 eur, dokopy teda prídete až o 330 eur.

Autodiely pred kontrolou poriadne skontrolujte

Pred absolvovaním kontrol si skontrolujte najmä funkcie bŕzd a riadenia, rovnako aj funkciu svetlometov a zariaďovania na nastavovanie ich výšky. V poriadku musí byť aj čelné sklo. Ak má vaše auto fólie, nezabudnite si so sebou na STK zobrať k nim aj doklady. Vozidlo zároveň nesmie byť polepené fóliami v rozpore s predpismi.

 

Nezabudnite ani na povinnú výbavu. Výstražný trojuholník, kompletná neexpirovaná lekárnička, reflexný odev umiestnený v dosahu vodiča či zariadenie na výmenu kolesa v prípade defektu – toto všetko by vám v aute nemalo chýbať. Ak však máte pneumatiky umožňujúce dojazd s poškodením alebo vlastníte prostriedky na opravu defektu bez demontáže, zariadenie na výmenu kolesa mať nemusíte. Nuž a na záver si skontrolujte ešte aj minimálnu hĺbku dezénu, ktorá je pre osobné automobily podľa zákona ustanovená na 1,6 mm.

Náhradné diely kupujte v požadovanej kvalite

 

Len vtedy, ak budete mať všetky autodiely a každú jednu autosúčiastku  v požadovanom technickom stave, sa môžete s čistým svedomím a pokojom v duši vybrať na STK. No ak  náhodou objavíte na svojom aute nedostatky, nezúfajte. Vďaka kupispredas.sk si kúpite potrebné náhradné autodiely i autosúčiastky, ktoré potešia tak vaše auto, ako aj vašu peňaženku.

 

Pridať komentár