Náhoda je blbec, veď to poznáte. Nikdy nevieme, čo sa nám v danú chvíľu pripletie do cesty. Či už to bude nejaký nepozorný alebo arogantný vodič, alebo, nedajbože, naša chvíľková nepozornosť či ospalosť. Niekedy sa proste dopravnej nehode, čo ako sa jej snažíme vyvarovať, nevyhneme. Čo teda robiť v prípade, že sa tak naozaj stane?

Vždy majte pri sebe záznam o dopravnej nehode

Záznam o dopravnej nehode by ste mali mať pre istotu so sebou v aute neustále. Tento záznam dostávajú vodiči pri uzatvorení zákonného poistenia. Ide o univerzálny formulár, ktorý je pre každú poisťovňu rovnaký a dá sa bez problémov stiahnuť aj z internetu. Účastníci nehody sú povinní tento záznam po nehode vyplniť a vlastnoručne podpísať. Z tlačiva musí byť jasné, kto je vinníkom nehody. Každý z účastníkov si nechá jednu kópiu a jednu pošle do poisťovne. Ideálne je, ak majú účastníci nehody okrem tohto tlačiva aj fotodokumentáciu nehody a svedkov.

 

Ak sa poškodili len niektoré autodiely, dá sa dohodnúť

Našťastie, väčšina dopravných nehôd zo slovenských ciest sa skončí len miernym poškodením rôznych autodielov a najmä bez vážnych zranení. Ak sa ocitnete v podobnej situácii, teda stanete sa účastníkom nehody, kde vzniknutú škodu odhadujete na sumu nižšiu ako 3990 eur, políciu k nehode volať nemusíte. V danom prípade by totiž nešlo o dopravnú nehodu, ale o škodovú udalosť, ktorú hravo vyriešite dohodou a prípadnou opravou auta vďaka náhradným autodielom zo stránky kupispredas.sk.

Účastníci nehody sa však musia jednoznačne dohodnúť na vine. Potom už stačí len to, aby si vymenili čísla zmluvy PZP, telefónne čísla, mená, adresy, evidenčné čísla, značku a typ vozidla. Hlásenie poistnej udalosti musí vinník nehody odovzdať v pobočke poisťovne najneskôr do 15 dní odo dňa nehody.

Dôveruj, ale preveruj

Mnoho ľudí sa všemožne snaží zbaviť sa zodpovednosti, a hoci by sa s vami aj dohodli, môžu sa vás stále snažiť podviesť. A to napríklad tým, že vám dajú vymyslené meno i kontaktné údaje. Ľuďom jednoducho nikdy netreba 100 % dôverovať. Od vinníka si vždy vypýtajte doklad totožnosti, zistite si, či má zákonnú poistku a u koho, no a nikdy si nezabudnite v poisťovni dôkladne preveriť, či vinník škodu naozaj nahlásil. V prípade, ak zistíte, že vinník nemá zákonnú poistku, k nehode rozhodne zavolajte políciu.

Kedy treba volať políciu?

Políciu treba jednoznačne volať k dopravnej nehode, pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba, pri ktorej je odhad vzniknutej škody väčší ako 3990 eur, ak sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenia a taktiež vtedy, keď pri nehode uniknú nebezpečné veci. Políciu zavolajte aj v tom prípade, ak sa účastníci škodovej udalosti (menej ako 3990 eur) nevedia dohodnúť na jej zavinení, ak neviete odhadnúť, či škoda prevyšuje sumu 3990 eur, ako aj vtedy, ak autá havarovali, ale nezrazili sa navzájom. Bez polície sa nezaobídete ani v situácii, keď vinník z miesta nehody ušiel alebo by vodič zúčastneného vozidla bol pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky a odmietol sa podrobiť vyšetreniu na zistenie ich požitia.

 

Pridať komentár