Nanešťastie autá dostávajú nohy denno-denne a nejde pritom len o jednoduché staršie modely, ale aj to najluxusnejšie z luxusného. Keďže ide o mimoriadne nápadné autá, obvykle sa kradnú na objednávku a kým majiteľ krádež zistí, môžu byť už ďaleko za hranicami.Nanešťastie mnohí motoristi zabúdajú na varovania polície, aby nenechávali na viditeľnom mieste v kabíne nič, čo by mohlo zlodeja zaujať.

Dokazuje to fakt, že polícia eviduje takmer dvojnásobne vyšší počet vlámaní do vozidla.Vlani došlo k 4 492 prípadom, pri ktorých zmizli z vozidiel predmety, vrátane súčiastok, v hodnote takmer šesť miliónov eur. Objasnenosť tohto typu trestného činu je zúfalo nízka.  Problém spočíva najmä v tom, že na rozdiel od iného trestného činu pri krádeži celého vozidla neexistuje miesto činu, ktoré by polícii poskytlo stopy vedúce k páchateľovi. Pri vlámaní jednoducho zlodej rozbije okno, schmatne veci a zmizne bez toho, aby zanechal stopy. A niekedy ani okno rozbiť nemusí.

Nástroje zlodejov:

1. Zapaľovací krúžok

Pri pretočení spínacej skrinky týmto krúžkom sa poškodí anténa. Zlodeji si preto prinášajú so sebou náhradný krúžok s vlastným signálom a k tejto sade naprogramovaný kľúč.

      

2. Pripojenie k diagnostike

Pripojenie na diagnostiku auta, odborne označovanú ako On-Board-Diagnose (OBD), bežne využívajú takmer všetky autoservisy a pochopiteľne neuniklo ani pozornosti zlodejov. Postačí mu OBD konektor za asi 1 500 eur, cez ktorý vie odpojiť imobilizér. Potom je to už jednoduché, keďže na laptope ho systém krok za krokom prevedie celým postupom. Zlodejstvo s návodom na obsluhu. Nové modely na trhu môžu naložiť na plošinu odťahového vozidla alebo do väčšej dodávky, čím získajú čas na dešifrovanie elektroniky.                                              

      

3. Zieh Fix

Základná výbava zlodejov. Toto zariadenie umožňuje vytiahnuť celú valcovú vložku zámku bez jeho poškodenia a v núdzových situáciách ho zvyknú používať aj hasiči alebo kľúčové služby. Pomocou akumulátorového skrutkovača sa otáča skrutka v zámku a pomocou nej sa vytiahne celý cylinder.

 4. Atrapa kľúča .

Kúsok dreva si síce vyžaduje šikovnú prípravu s lupienkovou pílkou, v prípade úspechu však takéto „zariadenie“ dokáže zabrániť zamknutiu volantu počas jazdy. Priaznivý vedľajším účinkom je menšia nenápadnosť pri prípadnej cestnej kontrole, ktorá by inak okamžite odhalila rozbitú spínaciu skrinku. Pochopiteľne funguje iba pri mechanickom systéme zamykania volantu.

7. Nulový kľúč

Takýto kľúč môže vlastniť len hŕstka pracovníkov autoservisov. Lenže polícia už tento polotovar bez zubov zaistila a len veľmi ťažko sa zisťuje, ako vlastne zlodeji k nulovému kľúču prišli. Ide o veľmi citlivú záležitosť, keďže na kľúč je možné cez diagnostický konektor nahrať potrebné dáta, napríklad kód pre zapaľovanie a otváranie dverí.

8. Rušička

Ako už napovedá samotný názor, rušička zablokuje rádiový signál. Štvorica antén vysiela na rozličných frekvenciách, takže ruší rádiový signál, Bluetooth, Wi-Fi, GPS a GSM. Podľa výkonu dokáže prekryť každý kmitočet až do vzdialenosti 800 metrov. Rušička sa používa napríklad vo väzniciach, kde zabraňuje väzňom používať mobilné telefóny alebo iné vysielacie zariadenia. V autách ním zlodeji prekryjú vyhľadávací signál a zamedzia lokalizovať vozidlo podľa mobilu alebo GPS.

9. Riadiaca jednotka

Veľa zlodejských nástrojov je vyrobených z dielcov z normálnych áut. Ak sa vhodne preprogramuje, dá sa s ňou naštartovať automobil totožného modelového radu. Táto metóda zlodejovi podstatne ušetrí čas, pretože sa na mieste nemusí preprogramovať elektroniku vozidla.

10. Poľský kľúč

Klasický nástroj zlodejov áut. Zahrotený klin sa vrazí do zámku dverí alebo spínacej skrinky a pôsobením páky kľúča sa zamykací mechanizmus pretočí. Zručný zlodej to zvládne v priebehu 20 až 30 sekúnd. Nástroj je vhodný takmer na každý automobil.

 

 Základný princíp ochrany znie: maximálne skomplikujte život zlodejom. Tí nemajú čas babrať sa s autom, ktoré má niekoľko zabezpečovacích systémov. Fungujú na princípe: otvoriť, naštartovať a preč. Čím dlhšie sa autom zaoberajú, tým je pravdepodobnejšie, že si ich všimne majiteľ alebo niekto z jeho susedov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridať komentár